ملکهٔ اصلاح شدهٔ زنبور عسل

ملکهٔ اصلاح شدهٔ زنبور عسل :

 

ملکه ای اصلاح شده گفته می شود که تمامی نیازهای یک زنبورستان صنعتی را در محیط و شعاع جغرافیای مورد استفادهٔ زنبورستان به نحو عالی جوابگو و توانایی انتقال فاکتورهای ژنتیکی خود به  نسلهای آینده را بصورت وسیع و مکرر داشته باشد.( با توجه به کنترل  باروری ملکه ها و رعایت اصول   اصلاح نژادی )

 

خصوصیات یک نژاد اصلاح شده :

- یک شکل بودن زنبورهای کارگر و نر

 -  زمستان گذرانی قوی و رشد بهارهٔ سريع

-  آرام بودن کلنی و نيش نزدن در حين بازديد کندو

-  بچه دهی کم

-  مقاومت طبيعی کلنی در مقابل بيماريهای مختلف

-  تولید محصول بالا

- تولید نکردن بره موم

- انتقال خصوصیات مثبت ژنتیکی خود به نسلهای آینده

علاوه بر اینهاباید نژاد اصلاح شده خصوصیت های ثانوی منفی در نسلهای بعدی نداشته باشدوهم چنین بایستی ویژگی مورد ادعای اصلاح شده بارز باشد مثلا در مورد محصول در شرایط یکسان باگروه شاهد 1یا2 کیلو نباشد 10 یابیشتر باشد

نژادکارنیکا:

درمورداین نژادنوشته های آقای مهندس عطائیان راازسایت تلقیح ملکه عینا می آورم و بعد در آخر نظر خودم را می نویسم.

* پدر بزرگ زنبور نژاد کارنیکا:
آقای Guido Sklener گوای دو اسکِلِنا متولد سال ۱۸۷۱ درشهر Albona آلبونای کشوراتریش می باشد.
اسکلنا در سال ۱۸۹۰ شروع به زنبورداری نمود .او تعدادی کلنی زنبور عسل از پدر زن خود دریافت کرد و در مدتی خیلی کوتاه تشخیص داد که بعضی از کلنیها دارای ویژگیهای خاصی هستند. وبا داشتن ۴۷ کلنی زنبور عسل از سال ۱۹۱۹ به کار پرورش ملکه و اصلاح نژاد زنبور عسل پرداخت.اسکلنا در سال ۱۹۲۱ااولین اتحادیه پرورش ملکه زنبور عسل کشور اتریش را تاسیس نمود

از ۴۷ کلنی زنبور عسلی که آقای اسکِلِنا داشته، لاین نژاد پرورشی زنبور عسل کارنیکا تولید شده است.و بعدها در شرایط مختلف اقلیمی و همینطور خواسته های متفاوت پرورش دهندگان ملکه، و نحوه اصلاح نژاد کردن آنها، لاینهای متفاوتی از این نژاد عرضه شده است.
آقای اسکِلِنا در ماه مای سال ۱۹۵۳ در کشور اتریش در سن ۸۲ سالگی درگذشت.که به خاطر تمامی خدمات ارجمندش به جامعه جهانی پرورش دهندگان زنبور عسل یادش را گرامی می داریم. (علی عطائیان)

نژاد کارنیکا و کارنیولان:
در کل، نژاد در زنبورعسل به چه معنی می باشد و به چند گروه تقسیم می شود؟ آیا نژاد کارنیکا همان نژاد کارنیولان است؟ خصوصیات و برتری نژاد کارنیکا نسبت به نژادهای دیگر زنبور عسل چیست؟
وقتی در مورد نژاد زنبورعسل یا حیوانات دیگر صحبت می شود، در اروپا ، سریعا" سؤال می شود که منظورتان نژاد جغرافیایی یک موجود است یا نژاد " پرورشی" آن. در رابطه با زنبور عسل می توان صریحا عنوان نمود که این دو با هم تفاوتهای بسیار زیادی دارند. به گونه ای که  نژاد جغرافیایی و طبیعی، به زنبوران بومی یک منطقه که طی میلیونها سال خود را با محیط و اقلیم آن منطقه سازگار نموده اند، نژاد جغرافیایی آن منطقه گفته می شود.این بدان معنی نمی باشد که این نژاد جغرافیایی در حالت طبیعی خود بهترین نژاد برای زنبورداری حرفه ای و صنعتی همان منطقه محسوب می شود.( برای مثال: زنبور نژاد آفریقایی خود را با شرایط محیطی و اقلیمی آفریقا سازگار نموده است و حتی مقاومت بسیاری در مقابل کنه واروا از خود نشان می دهد. ولی این نژاد بقدری عصبانی و نیش زن هست که میتوان به راحتی از خیر تولید کم عسل آن و کل زنبورداری با این نژاد ، گذشت!)

نژاد پرورشی: نژادی است که طی دهها سال و حتی بیش از یک صده (برای مثال: نژاد کارنیکا) در رابطه با اصلاح نژاد آن و تقویت نمودن پتانسیلهای مورد نیاز آن برای یک زنبورداری صنعتی، کار و اصلاح شده، و در نهایت ژنتیکی که تواناییهای بلقوه ای را شامل می شود تولید می کنند، که به آن یک نژاد پرورشی می گویند. نژادهای پرورشی می توانند حاصل تلاقیها باشند، مثل نژاد بوکفست در انگلستان ، و یا حاصل کاراصلاح نژادی دقیق و عمیق باشد، مثل زنبور نژاد کارنیکا. ولی در هر دو صورت یک نژاد باید دارای استانداردهای ریخت شناسی و اخلاق و رفتاری ثابت باشد، تا بتوانم از طریق برسیهای مورفلوژی یا همان ریخت شناسی نسلهای تولیدی بوجود آمده را با منبع مادری مقایسه کرد. یک هیبرید به هیچ وجه داری استاندارد ژنتیکی ثابت نمی باشد و فاقد ارزش نژادی است

آیا نژاد کارنیکا همان نژاد کارنیولان است؟ ( Carnica )
خیر به نظرمن به هیچ وجه نژاد کارنیکای مورد استفاده زنبورداران  کشور آلمان، نام تجاری نژاد کارنیولان نمی باشد. موطن زنبور نژاد کارنیولان جزیره بالکان در کناره ی دریای سیاه است، که دارای آب و هوایی با زمستانهای سرد و تابستانهای واقعا گرم  و مرطوب می باشد.این نژاد از لحاظ  ظاهری بسیار شبیه به کارنیکا است. ولی از لحاظ اخلاق و رفتار و ویژگیها، دارای تفاوتهای چشمگیری با نژاد کارنیکا می باشد.
نژاد کارنیکا یک نژاد پرورشی است که موطن اصلی آن کشور اتریش- سویس- کوههای آلپ می باشد و بخاطر گسترش این نژاد در اروپای مرکزی و در اقلیمهای متفاوت، این نژاد دارای لاین های متعددی است که حتی رنگ حلقه های شکمی آنان هم با هم کمی متفاوت است. نژاد کارنیکا دارای استاندارد ژنتیکی مشخص بین المللی می باشد .این نژاد بخاطر قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری بالایی که در اقلیم های متفاوت از خود نشان داده است از ارزش خاص ژنتیکی و پرورشی برخوردار است.در حال حاضر بیشتر پرورش دهندگان صنعتی زنبورعسل در سطح اروپا و بخشهایی از جهان هم از این نژاد استفاده می نمایند.

ویژگیهای بارز  نژاد کارنیکا :

زمستان گذرانی قوی و سالم» همانطوری که قبلا اشاره شد نژاد پرورشی کارنیکا دارای لاینهای متفاوت می باشد. بعضی از این لاینها زمستانگذرانی قوی تری دارند، که پرورش دهندگان نظرات متفاوتی را نسبت به این موضوع عنوان می کنند. برای مثال: یک کلنی هیجده تا بیست قابی و پر از زنبور مصرف غذای زمستانگذرانی بالایی را هم شامل می شود! بعضی از لاینها زمستانگذرانی در حد ۸ تا ۱۰ قاب پر از زنبور را دارند که این مورد پسند برخی از پرورش دهندگان می باشد. در هر صورت مهم آن است که شدت رشد جمعیت در اوایل بهار بالا بوده و کلنی آمادگی کامل برای مقابله با بیماریها و ذخیره سازی را داشته باشد.
شدت رشد بهاره بالا» با توجه به شدت رشد بالای نژاد کارنیکا در اویل فصل فعالیت، این نژاد به عنوان یک ژنتیکی که قادر است از گلهای بهار برداشت عسل داشته باشد شناخته شده است و به جهان معرفی می شود. در صورتی که خیلی از نژادها تمامی گلهای بهاره را صرف رشد خود کرده تا بتوانند از گلهای تابستانی ذخیره سازی و تولید عسل داشته باشند.

تولید بالای موم و مدیریت در ذخیره سازی عسل» یکی دیگر از قابلیتهای این نژاد مدیریت بالای آن در نحوه ذخیره سازی عسل در داخل شان ها می باشد. این به گونه ای است که در نژاد کارنیکا نیازی به استفاده از شبکه مهار ملکه نمی باشد و زنبوران کارگر یک شان را که پر از عسل میکنند ، کمتر مشاهده می شود که در وسط آن ملکه تخمگذاری کرده باشد.و ازاین رو می توان در فصل فعالیت و شهد خیزی منطقه هفتهگی برداشت عسل داشت.
بچه دهی ضعیف» یکی از فاکتورهای بسیار مهم در اصلاح نژاد، بچه دهی کم می باشد، که نژاد کارنیکا بعد از چندین دهه اصلاح شدن ، بصورت کاملا و مثبت به این مهم پاسخ داده و کارنیکا را در تمامی جهان یکی از پتانسیلهای خوب از این جهت معرفی می نمایند.
مقاوم بودن در مقابل بیماری کنه وروا» چگونگی رفتار نظافتی بهداشتی زنبوران و واکنش آنها در مقابل سلولهای آلوده به کنه واروا یا هر نوع بیماری دیگر ،ارتباط مستقیمی با کنترل بیماری بصورت طبیعی دارد. حداقل بیش از ۳۰ سال است که در زمینه مقاوم سازی و تقویت رفتار بهداشتی نظافتی نژاد کارنیکا کار شده و در این زمینه به دست آوردهای مهمی هم رسیده اند. که نتیجه آن مقاومت طبیعی تقریبا" بالای این نژاد در برابر کنه واروا است. لازم به ذکر است که در لاینهای متفاوت کارنیکا این توانایی متغییراست. به گونه ای که پرورش دهندگان ملکه نژاد کارنیکا دسته بندی شده اند، و برخی تولید عسل بیشتر را محور فعالیت اصلاح نژادی خود قرار داده اند و برخی تولید عسل خوب ولی در عین حال مقاومت ژنتیکی، در مقابل کنه واروا  را هدف اصلی خود می دانند.
آرام بودن و نیش نزدن زنبورها در حین بازدید» در این رابطه باید بگویم که زنبور نژاد اصیل کارنیکا بقدری آرام است که شما می توانید بدن کلاه توری و حتی بدون دودی کلنی را مورد برسی خود قرار داده، بدون اینکه نیشی دریافت نمائید، یا حتی زنبوران فراری بر روی قاب مشاهده کنید.
تولید کم بره موم» در پرورش زنبور عسل صنعتی تولید زیاد بره موم را یکی از موارد منفی ژنتیکی معرفی می نمایند. نژاد کارنیکا بر خلاف دیگرنژادهای تیره رنگ زنبور عسل مثل نژاد قفقازی، کمترین بره موم را تولید می کند، که این برای ما امکان بازدید سریع و بدون مشکل کلنیها را ایجاد خواهد نمود.

تولید محصول بالا» یکی از فاکتورهای بسیار مهم اصلاح نژادی،افزایش محصول و تولید بالا می باشد. نژاد کارنیکا را یک زنبور بلند خورطوم هم می نامند.این زنبور قادر است با شدت رشد بهاره ای که از خود نشان می دهد و خورطوم بلندتری که نسبت به نژادهای دیگر زنبور عسل دارد، برداشت بهینه ای در همان هفته های اول شروع جریان شهد و گرده منطقه داشته باشد. بیشتر نژادهای خرطوم کوتاه قادر نیستند از انواع گیاهان علوفه ای مانند یونجه و شبدر بهره برداری داشته باشند. ولی زنبور نژاد کارنیکا از این موقعیت استثنایی که دارد به نحو عالی استفاده می کند.                                                               جهت اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت     )www.talghihemalekeh.com) مراجعه نمایید.

 

نظرات اینجانب:

درمورد نژادکارنیکا آقای مهندس عطائیان زحمتهای زیادی را تحمل کرده اند جای تقدیر و تشکررا دارد ولی برای اینکه به یک نژااد خوب واصیل از کارنیکا دست پیدا کنیم باید چند مورد  ملکه اصیل واردکرد وکار تلقیح را با استفاده از آنها ونرهای خالص تولید شده ازآنها ادامه داد با آوردن اسپرم ومرحله ای جلو رفتن زمان زیادی را از دست حواهیم داد.

ازملکه های تولیدی آقای عطائیان من از سری اول تاسوم از سال 1390تا سال1393 استفاده کرده ام سری اول که کارگرهای تولیدی یک دست نبود و حتی رفتار تهاجمی هم داشتند ولی تولید عسل بیشتری داشتن در سری سوم کارگرهای تیره دیده می شود.

امیدوارم مسئولین محترم بادرک وضعیت نابسامان زنبورداری صنعتی اجازه واردات ملکه از لاین های خوب را به مرکز تولید ملکه و تلقیح مصنوعی بدهند.(اباسط رحمانی)